Często nas pytacie o:

 • Kto może otworzyć stację kontroli pojazdów?

 • Jak otworzyć stację kontroli pojazdów ?

 • Wyposażenie stacji kontroli pojazdów

Dlatego w tym artykule odpowiemy Wam na te trzy zagadnienia. 

Kto może otworzyć stację kontroli pojazdów ?

Stację kontroli pojazdów może otworzyć każdy kto posiada odpowiednią ilość kapitału. Nie ma żadnych warunków technicznych określających kto może prowadzić stację.

Jak otworzyć stację diagnostyczną?

 • Aby otworzyć stację diagnostyczną musimy posiadać odpowiedni budynek. Warto pamiętać, że mamy możliwość otwarcia stacji okręgowej bądź podstawowej. Różnice między stacjami są bardzo istotne gdyż dla stacji okręgowej musimy posiadać znacznie większą powierzchnię.Stacja okręgowa – dokonuje wszystkie możliwe badania jakie są dostępne w naszym kraju dla pojazdów samochodowych. Są to badania okresowe, dodatkowe oraz dodatkowe takie których nie wykonuje stacja podstawowa np. badanie na VAT, zabytek, ADR, itd.
  Stacja podstawowa – wykonuje podstawowe badania techniczne i dodatkowe dla pojazdów których DMC nie przekracza 3.5t.

  Dlatego przy wyborze budynku/terenu musimy wiedzieć czy otwieramy OSKP czy też SKP. A to dlatego, że np. stacja podstawowa musi posiadać kanał min. długi 6m lecz już okręgowa nawet i 18m.

  Załóżmy, że decydujemy się na stację okręgową. To powinniśmy rozpocząć budowę tak jak przy każdej innej działalności. Kiedy zakończymy budowę obiektu i zostanie on dopuszczony do użytku przez instytucje Państwowe to powinniśmy rozpocząć:

 • wysłanie wniosku do Transportu Dozoru Technicznego (wniosek kliknij tutaj). Po wypełnieniu i wysłaniu oczekujemy na kontrolę z TDT. Jeśli wszystko będzie zgodne z rozporządzeniem z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów
 • wysłanie wniosku do CEPIKu o certyfikat umożliwiający połączenie naszej stacji z systemem CEPIK – najlepiej skorzystać z usług informatyka który dokona całego procesu instalacji oraz pomoże z wnioskiem. Wniosek to nie tylko wypełnienie lecz kupno kart kryptograficznych a w późniejszym czasie instalacja protokołów VPN itd.
 • zgłoszenie w wydziale komunikacji chęć otwarcia stacji kontroli pojazdów – również zostanie przeprowadzona kontrola przed rozpoczęciem działalności.

Trzy powyższe i najważniejsze punkty powinny być wykonane jak najwcześniej i skonsultowane już na etapie budowy stacji kontroli pojazdów.

Wyposażanie stacji kontroli pojazdów:

Obecnie na rynku mamy do dyspozycji kilka flagowych firm produkujących całe ścieżki diagnostyczne dla stacji podstawowych i okręgowych. Większość tych firm sprzedaje zestawy które zawierają nawet wyposażenie dodatkowe które również jest niezbędne a tj np. czujniki spalin, szafka narzędziowa, klucze dynamometryczne, podnośnik kanałowy, itd.  Nie ma sensu przy tak dużej inwestycji kupowania wszystkie osobno gdyż na każdy z tych przyrządów potrzebujemy CE oraz Deklarację zgodności. Są to dokumenty niezbędne które mogą spowodować negatywny wynik odbioru naszej stacji przez TDT.

Jeśli poszukujecie Państwo dla swojej stacji kontroli pojazdów wyposażenie bądź ścieżki diagnostycznej to posiadamy urządzenia na naszych stacjach z dwóch różnych firm – jedna polska, druga zagraniczna. Ze względów oczywistych opinii tutaj nie będziemy pisać. Więc zapraszamy do kontaktu pod adresem: kontakt@infodia.pl  A pomożemy w wyborze a nawet w uzyskaniu jakiegoś dodatkowego rabatu.

 

Niżej przedstawiamy wymagania dla stacji diagnostycznej:

Wyposażenie stacji diagnostycznej
5 (100%) 2 votes