Podstawowe warunki aby móc przystąpić do kursu na diagnostę:

Według ustawy, aby zostać diagnostą trzeba posiadać (art. 84 ust. 2b PORD):

wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej i udokumentowane 6 miesięcy praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów, albo

średnie wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów, albo wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów, albo średnie wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.

 

Jeśli tylko spełniamy powyższe wymagania możemy bez problemu przystąpić do kursu na diagnostę samochodowego. Kurs taki kosztuje zazwyczaj od 1800 zł i trwa od 3 tygodni do 6 tygodni (zakres tematyczny kursu na diagnostę samochodowego obejmuje 117 godzin).
Po ukończeniu kursu otrzymujemy zaświadczenie które upoważnia nas do złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu kwalifikacyjnego (kliknij tutaj aby pobrać).

Czyli jeszcze raz:

  • Sprawdzamy czy posiadamy odpowiednie wykształcenie (zakładamy, że tak)
  • Zapisujemy się na kurs diagnosty samochodowego – ośrodek szkoleniowy nie robi żadnej różnicy.  Każdy nam umożliwia przystąpienie do egzaminu.
  • Po ukończeniu kursu otrzymujemy stosowne zaświadczenie umożliwiające nam przystąpienie do egzaminu TDT.
  • Następnie wypełniamy wniosek (link podałem wyżej) i zapisujemy się na egzamin. (Miejscowość do wyboru: Warszawa, Poznań, Kraków, Lublin a w  „Kiedy” wpisujemy najlepiej Najbliższy wolny termin).
    Najbliższy wolny termin – umożliwi nam zapisanie się na najbliższy egzamin. Podanie daty dostępnej na stronie TDT gdzie widnieje informacja (Wolne Miejsca) nie gwarantuje nam dostępności dane terminu. Jeśli wpiszemy np. 10.10.2015 a okaże się, że termin jednak jest zajęty, otrzymamy odmowę i znów ponownie będziemy musieli wysłać pismo. Dlatego jeśli wpiszemy „Najbliższy wolny termin” załapiemy się na 10.10.2015 a jeśli będzie zajęty to na najbliższy wolny a tj. np. 17.102.2015.
  • Na stronie  STATUS KWALIFIKACJI NA EGZAMIN możemy sprawdzić postęp naszego wniosku o przystąpienie do egzaminu. Jeśli zostanie nam wyznaczony termin należy w tym dniu o wyznaczonej godzinie pojawić się w ośrodku TDT i zdać egzamin – życzę wszystkim powodzenia – ja już to mam za sobą  🙂

Kliknij tutaj i zobacz zarobki diagnosty samochodowego.

Jak zostać diagnostą?
3.2 (63.53%) 17 votes